Головна > Всі новини > Гаряча тема > Українські культурні діячі можуть отримати виплати в Європі: як це зробити

Українські культурні діячі можуть отримати виплати в Європі: як це зробити

Держави Європи продовжують підтримувати українських діячів культури та їхні родини, які через російську агресію були змушені покинути домівки та залишилися без джерел постійного доходу. Крім міжнародного фонду Creators for Ukraine, завдяки якому фінансову допомогу отримали сотні українських авторів та музикантів, зі схожими ініціативами виступили організації колективного управління авторськими правами Польщі, Чехії, Литви та Словаччини.

Детальніше про виплати у кожній країні — далі у матеріалі.

Польща

Польське товариство авторів ZAiKS призначає допомогу в розмірі 5000 злотих громадянам України, які залучені в мистецькому та культурному середовищі України, або членам їхніх родин. Для подачі заявки необхідно мати PESEL, оформлений після 24 лютого цього року. З більш детальними правилами надання допомоги можна ознайомитися на сайті товариства ZAiKS. 

Також ті, хто організовує діяльність у сфері мистецтва, культури та мистецької освіти для постраждалих від війни в Україні, можуть подати заявку на отримання гранту від фонду ZAiKS під назвою Creators for Ukraine. Заявки, заповнені польською або українською мовою, приймають онлайн. Максимальна сума гранту складає 20 тисяч злотих. З усіма правилами надання грантів можна ознайомитися в статуті грантової програми.

Чехія

Чеська організація колективного управління OSA — Ochranný svaz autorský ініціювала фінансову підтримку українських музикантів та їхніх родин. Головна мета – підтримати діячів культури та надати можливість працювати за професією на гідних умовах. Для отримання виплати необхідно заповнити заявку на сайті.

Литва

Міністерство культури Литви пропонує діячам культури та професійного мистецтва з України, які отримали тимчасовий прихисток на території країни, стипендію у розмірі 1800 євро. Для подачі заявки на виплату митцям необхідно мати лист про співпрацю з литовськими культурними організаціями. Таким чином українці отримують не тільки фінансову підтримку, а й можливість продовжувати професійну діяльність в галузях архітектури, бібліотечної справи, цирку, образотворчого мистецтва, дизайну, етнічної культури та народного мистецтва, фотографії, культурної спадщини, літератури, музейної справи, музики, танцю, міждисциплінарного мистецтва і театру. Більш детально ознайомитися з умовами отримання стипендії та переліком організацій, що бажають співпрацювати з українськими діячами, можна на сайті Міністерства культури Литви.

Словаччина

Словацьке авторське товариство SOZA Slovenský ochranný zväz autorský продовжує збір коштів для допомоги Україні за допомогою платформи Donio. Наразі вдалося зібрати понад 28 тисяч євро. Найближчим часом SOZA планує оголосити програму підтримки українських авторів, про це повідомлять на сайті організації.

Також Мистецька рада “Фонду підтримки мистецтв” (FPU) опублікувала свою пропозицію щодо надання грантів українським митцям. Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням.

За матеріалами ГО “Українська агенція з авторських та суміжних прав”.