Головна > Всі новини > Гаряча тема > Заборона проросійських партій і звільнення від військової служби: за що голосувала Рада 1 квітня

Заборона проросійських партій і звільнення від військової служби: за що голосувала Рада 1 квітня

У п’ятницю, 1 квітня, відбулося пленарне засідання Верховної Ради України. На ньому парламентарі ухвалили 15 законів у цілому та взяли ще 5 законопроектів за основу. 

Розповідаємо, за що голосували депутати та які законопроекти прийняли.

Прийняті в цілому закони України

Закон №7210 — врегулювали питання забезпечення засобами реабілітації осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії рф. 

Документ передбачає, що громадяни, які під час війни отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання, можуть розраховувати на допомогу від держави. Допоміжні засоби реабілітації надаватимуть на підставі висновків лікарських консультативних комісій чи рішень військових лікарських комісій незалежно від встановлення інвалідності. 

Закон №4147 — створили якісну систему кваліфікацій для об’єктивного оцінювання якості людського капіталу, що надасть кожному право на працю та достойну винагороду.

У Кодексі законів про працю України закріплюються поняття “професія” (вид занять), “професійний стандарт”, “трудова функція”, “професійна кваліфікація”, “часткова професійна кваліфікація”, “реєстр кваліфікацій (порядок його ведення)” тощо. Документ спрощує процедуру працевлаштування у разі відсутності професійної кваліфікації. 

Закон №7209 — дозволити звільняти з військової служби вагітних та надати відстрочку чоловікам і жінкам, які мають неповнолітню дитину.

Закон встановлює додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану, зокрема: вагітність, перебування у відпустці для догляду за дитиною. Також документ передбачає звільнення одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають неповнолітню дитину (дітей) або якщо військовослужбовець виховує неповнолітню дитини (дітей) самостійно. 

Також запропоновано надати жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу. 

Закон №7180 — спростили процедуру призначення командирів добровольчих формувань Територіальної оборони. 

Закон підвищує рівень соціального і правового захисту (у тому числі надання статусу учасника бойових дій) військовослужбовців та членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах тероборони в період запровадження воєнного стану. 

“Так, керівники тергромад, де не ведуться бойові дії, матимуть право ухвалювати рішення про наділення органів самоорганізації населення окремими повноваженнями органів місцевого самоврядування, ухвалювати рішення щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету на потреби ЗСУ тощо”, 3 пояснили в Верховній Раді. 

Закон №7217 — удосконалили порядок комплектування й соцзабезпечення Сил ТрО ЗСУ та добровольчих формувань територіальних громад.

Закон №7226 — вдосконалили порядок надання медичної допомоги військовослужбовцям в умовах воєнного стану. 

Цим документом рада дозволила лікування військових поза Україною під час воєнного стану. Крім того, передбачається, що військовим буде надано безоплатну психологічну, медико-психологічну реабілітацію у відповідних центрах з відшкодуванням вартості проїзду до них за рахунок держави.

Закон №7229 — встановили винагороду за передачу Збройним Силам України бойової техніки держави-агресора.

Про цей закон ми розповідали детальніше у матеріалі.

Закон №5542–1 — передбачили гарантії 100 % відшкодування всіх вкладів у банках, які можуть бути ліквідовані під час війни.

Документ передбачає гарантування вкладів фізичних осіб в повному обсязі (без обмеження за сумою вкладу) на час дії воєнного стану в Україні та протягом 3 місяців після його завершення. Через 3 місяці після завершення воєнного стану в Україні сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами встановлюється на рівні 600 000 гривень

Закон №7234 — звільнили від оподаткування митними платежами операції із ввезення товарів для правоохоронних органів, Міноборони України, ЗСУ та інших військових формувань.

Мета закону — удосконалити адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану. Зокрема, передбачається зняття обмежень щодо обсягів доходу як підстави для реєстрації платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2%, визначення особливостей оподаткування податком на прибуток підприємств при переході на  сплату єдиного податку третьої  групи за ставкою 2 % і при відновленні сплати податку після переходу із спрощеної системи оподаткування на загальну. 

Закон №7169 — уточнили коло резидентів рф, до активів яких  застосовуватиметься примусове вилучення об’єктів права власності в Україні.

Зокрема, Законом передбачається віднести до осіб, на яких поширюється дія Закону, фізичних осіб – громадян рф, а також осіб, які не є громадянами рф, але мають найбільш тісний зв’язок з рф. 

Закон №7228 — захистили інтереси осіб у сфері інтелектуальної власності під час воєнного стану.

Закон №7221 — спростили механізм отримання суб’єктами господарювання держкоштів на компенсацію збитків, пов’язаних із війною.

Закон №7176 — забезпечили здійснення моніторингу загроз нацбезпеці України у сфері економіки для їх нейтралізації.

Закон зобов’язує суб’єктів державного сектору економіки та державні банки здійснювати моніторинг наявних та потенційних загроз національній безпеці України, аналізувати їх вплив на діяльність відповідних держпідприємств, товариств та банків, а також створювати умови для нейтралізації цих загроз.

Закон №7192 — уповноважили Кабмін визначати на період воєнного стану особливості оренди державного та комунального майна.

Документ передбачає наділення Кабміну повноваженнями встановлювати особливі процедури щодо оренди державного та комунального майна на період дії воєнного стану, зокрема щодо:

  • порядку надання згоди на передачу майна в оренду;
  • формування стартової орендної плати, строків на проведення аукціону,
  • затвердження протоколу результатів аукціону та підписання договору оренди; продовження договору оренди;
  • припинення договору оренди та підписання акта повернення майна з оренди;
  • здійснення передачі майна в суборенду;
  • визначення вартості об’єкта оренди, розрахунку орендної плати та інших обов’язкових платежів тощо.

Закон №7058 — визначили порядок укомплектування спеціалізованих прокуратур військовослужбовцями, їх забезпечення та соцзахисту.

Закон №7236 — встановили юридично визначені межі кримінальної відповідальності за поширення інформації про переміщення міжнародної військової допомоги або розташування ЗСУ.

Прийняті за основу законопроекти

Законопроєкт №7232 — про збільшення ставок прямих податків в 1,5 рази для компаній, які не виходять із ринку рф.

Законопроектом пропонується застосовувати коефіцієнт підвищення — 150% до податку на прибуток підприємств, екологічного податку, ренти та податку на майно, що сплачуватимуть суб’єктів господарювання, пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором та отримують дохід походженням з території рф.

Законопроєкт №7233 — про забезпечення умов для виробництва спирту етилового денатурованого, біоетанолу, продукції хімічного й технічного призначення.

Законопроєкт №7198 — про забезпечення громадян компенсацією квадратними метрами за знищене та пошкоджене під час війни житло. 

Про цей законопроект детальніше ми розповідали у матеріалі.

Законопроєкт №7172–1 — про визначення процедури та наслідків заборони проросійських партій в Україні.

Законопроєкт №7214 — про заборону пропаганди російського неонацистського тоталітарного режиму, зокрема — використання символіки вторгнення.

Про цей законопроект ми детальніше розповідали у матеріалі.